Středoškoláci chtějí měnit svět kolem sebe, dnes nám představili své nápady

Dnes k nám do Brna přijeli autoři sedmi nejlepších středoškolských projektů přihlášených do naší soutěže Elevator: nápadem to začíná. Tu jsme vyhlásili ve spolupráci s Centrem podpory podnikavost z brněnské Lipky. Studenti měli příležitost konzultovat projekty s právníky naší Kanceláře a dalšími odborníky z veřejné i neziskové sféry a posunout se díky tomu blíž k uskutečnění svých nápadů.

„K našemu projektu mě vedla osobní motivace. Ráda bych jezdila na kole do školy a měla i možnost navštěvovat své přátele v sousedním městě bez toho, že bych byla závislá na veřejné dopravě nebo mě museli vozit rodiče,“ popisuje studentka čáslavského gymnázia Nicole, proč se spolužákem Michalem v ombudsmanské soutěži navrhli propojení Čáslavi a Kutné Hory cyklostezkou. „Situace je nejhorší hlavně o víkendu, kdy autobusy nejezdí, takže pokud bydlíte v jedné z menších vesnic bez přístupu k vlaku, jste zcela závislí na rodičích nebo jiných dospělých,“ přitakává druhák Michal.

O cyklostezce už oba gymnazisté jednali s čáslavským starostou a oslovili také některé majitele pozemků. Věří, že jejich nápad má šanci uspět, ale zároveň chápou, že samotná příprava a stavba je především v rukou úředníků a politiků. Za svou práci dostali dnes zvláštní cenu poroty za nejambicióznější projekt soutěže.

Nicole a Michal při prezentaci svého projektu.
Nicole a Michal při prezentaci svého projektu.

Ocenění za důkladné zmapování tématu anketou si odnesla trojice studentů gymnázia z Velkého Meziříčí. Ti si dali za cíl varovat své vrstevníky před riziky jednorázových e-cigaret. Z 290 vyplněných dotazníků například zjistili, že velká část oslovených sedmáků a deváťáků už má osobní zkušenost s kouřením e-cigaret.

Soutěžní tým přebírá ocenění od zástupce ombudsmana.
Soutěžní tým přebírá ocenění od zástupce ombudsmana.

„Všechny prezentace jasně potvrdily, že mladí lidé na prahu dospělosti dokáží přemýšlet o tom, co by se mělo v jejich okolí zlepšit. Já bych jim moc přál, aby se jim povedlo jejich projekty úspěšně dotáhnout do konce,“ ocenil zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Mezi další úspěšné studentské projekty patřilo založení charitativního obchodu s darovaným zbožím, zlepšení dopravy v okolí školy, ekologická úprava parkovacího domu, revitalizace parku nebo zvýšení finanční gramotnosti mladých lidí a seniorů.

Zaplněný sál sleduje prezentaci studentů.

Každý ze sedmi pozvaných týmů měl dnes na prezentaci svého projektu pět minut. Krátký časový limit spolu s anglickým výrazem Elevator v názvu soutěže odkazuje na schopnost člověka přesvědčit náhodného spolucestujícího během krátké cesty výtahem , aby investoval do jeho nápadu.

Moderátor při zahájení setkání.
Celým dnem prováděl skvělý vysokoškolák Štěpán. Mluvil nejen česky, ale i maďarsky, polsky a havajsky. Využil i umělou inteligenci.

Ombudsman studentům sice nemůže poskytnout přímo peníze, ale on i jeho zástupce nabídli studentům osobní podporu a pomoc například při jednání s úřady: „Můžeme je také propojit s těmi správnými lidmi, kteří studentské nápady pomohou změnit v realitu,“ přiblížil ombudsman Stanislav Křeček.

Ombudsman a jeho zástupce při setkání sedí v křeslech v sále.
Ombudsman a jeho zástupce si vyslechli všechny prezentace studentských týmů a nabídli jim svou pomoc.

Dnešní setkání je další z řady ombudsmanských aktivit zaměřených na děti a mladé lidi. „Vloni v červnu jsme uspořádali první dětskou ombudsmanskou konferenci pro žáky druhého stupně základních škol. Na podzim jsme pak požádali osmáky a deváťáky, aby navrhli, co by chtěli změnit na svých školách. Se středoškolskými studenty jsme se teď posunuli ještě dál - podmínkou soutěže Elevator: nápadem to začíná bylo, aby se projekty zaměřily na výzvy mimo školu," popsala právnička naší Kanceláře Barbora Jechová.

„Dlouhodobě vnímáme potřebu zapojit děti a mladé lidi do života kolem nich. Proto se aktivně snažíme naslouchat jejich nápadům a následně je prosazovat i v naší práci. Věřím, že tento úkol časem převezme dětský ombudsman,“ vysvětlila Petra Šuplerová, která v naší Kanceláři vede odbor rodiny, zdravotnictví a práce.

Studenti na prohlídce v kanceláři ombudsmana.
Studenti mohli nakouknout také do pracoven ombudsmana a jeho zástupce.

Studenti také konzultovali své nápady s právníky naší Kanceláře a pozvanými odborníky třeba z:

Konzultace studentského týmu s právničkou naší kanceláře.
Se studenty se podělili o znalosti a zkušenosti také právníci z naší kanceláře.

Inspiraci jsme nabídli také pražským středoškolákům se zahradnickým zaměřením. Vzali jsme je mimo jiné do naší nové budovy, která získala v roce 2020 ocenění v soutěži Zelená střecha roku. Pražský studentský tým totiž usiluje o ozelenění parkovacího domu poblíž jejich školy. Mají v plánu ho osadit nejen popínavými rostlinami, ale také zajistit jejich výsadbu a údržbu.

Exkurze do naší zelené budovy.

Nabídku exkurze v Šuplig - charitativním obchodě Ligy Lidských práv zase využil tým z Benešova, který by rád zřídil charitativní obchůdek pro lidi v nouzi.

Student, dvě studentky a jejich učitelka stojí před obchodem Šuplig spolu s jeho pracovnicí.

Na své si přišli i učitelé, kteří doprovázeli studentské týmy. Mluvili jsem s nimi nejen o tom, co a jak ombudsman dělá, ale i jak v dětech podporovat podnikavost.

Šest učitelů s právničkou naší kanceláře během společného workshopu.

Všechny projekty budeme dále sledovat a přineseme vám o nich zprávy.

Vybrané týmy se zúčastnily dnešního setkání participační skupiny, kterou pořádáme v rámci projektu Posílení aktivit veřejného ochránce práv v ochraně lidských práv (směrem k ustavení Národní lidskoprávní instituce v ČR), číslo projektu LP-PDP3-001. Projekt je součástí Programu lidská práva financovaného z Norských fondů 2014-2021 prostřednictvím Ministerstva financí.