Hrozně rád bys jel/a na tábor, ale rodiče na něj nemají dost peněz? Může pomoci stát.

Začaly prázdniny a spousta Tvých kamarádů a kamarádek odjela na tábory. Ty bys chtěl/a taky jet, ale podle vašich je to moc drahé?

Nejprve zkuste ověřit, jestli na tábor nepřispívá Tvoje zdravotní pojišťovna nebo obec či město, kde bydlíte. Pokud nic takového nezjistíte, mohou Tví rodiče požádat o mimořádnou okamžitou pomoc, což je jedna z dávek pomoci v hmotné nouzi. Pro získání dávky je potřeba vyplnit předepsaný formulář a ten předat nebo poslat na nejbližší úřad práce. Formulář je ke stažení na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, nebo ho vašim dají na jakémkoli úřadu práce. Do formuláře napište konkrétní tábor, na který chceš jet, a kolik stojí.

Pozor! Mimořádná okamžitá pomoc se poskytuje na zaplacení i jiných výdajů, nejen táborů. Ve formuláři je proto potřeba zaškrtnout správnou kolonku. Která to je, zjistíš na přiloženém obrázku:

Pokud byste si při vyplňování formuláře nebyli s něčím jistí, požádejte o pomoc pracovníky a pracovnice na úřadu práce. Poradí vám. Mrknout můžete i do našich infoletáků Mimořádná okamžitá pomoc pro nezaopatřené děti a Řízení o dávkách pomoci v hmotné nouzi a příspěvku na bydlení.

Jestliže máš nějaké další otázky, spojené s letními prázdninami, koukni taky do našeho infoletáku Prázdniny bezpečně s ombudsmanem. Pokud bys tam nenašel/nenašla odpověď na svou otázku, napiš nám a my Ti poradíme.