Tento e–mail je určen pouze dětem a náctiletým.
1.07.2018
Začínají prázdniny a mnoho studentů hledá přivýdělek. Zaměřili jsme se proto na nejčastější otázky a odpovědi související s prací mladistvých (15 – 18 let).
Obecně platí, že dítě může pracovní smlouvu (či některou z dohod) uzavřít až po dosažení 15 let věku. Nastoupit do práce však může nejdříve po ukončení povinné školní docházky, tedy poté, co odchodí 9 povinných let základního vzdělávání. Před dosažením plnoletosti (tedy 18. roku věku) však nemůže uzavřít dohodu o hmotné odpovědnosti (tj. že odpovídá např. za obdrženou tržbu při prodeji zmrzliny), kterou někteří zaměstnavatelé vyžadují.
Brigádu i pracovní smlouvu můžeš uzavřít bez souhlasu rodičů. Dohodu o provedení práce či pracovní činnosti nebo pracovní smlouvu podepisuješ sám za sebe a nevyžaduje se schválení či podpis rodičů.
Můžeš uzavřít buď pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti.
Dohoda o provedení práce:
Dohoda o pracovní činnosti:
Oba typy dohod musí být uzavřeny písemně.
Ano. Můžeš např. prodávat zmrzlinu na základě dohody o provedení práce pro jednoho zaměstnavatele a uklízet večer na bazénu na základě další dohody o provedení práce u jiného zaměstnavatele. Limit 300 hodin se posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť.
Stejně jako dospělí se můžeš obrátit na oblastní inspektorát práce , který u tvého zaměstnavatele může provést kontrolu. Pokud o to inspektorát přímo požádáš, neměl by se zaměstnavatel dozvědět, že sis na něj stěžoval právě ty.
Podrobnější informace o činnosti inspekce práce nalezneš na webových stránkách inspekce nebo zde.
Ano. Tvůj zaměstnavatel ti jako mladistvému musí poskytnout přestávku na jídlo a oddech nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Tví dospělí spolupracovníci ji mohou čerpat stejně s tebou, většinou však později dle pravidel zaměstnavatele, ale tak, aby si odpočinuli a nasvačili se nebo se naobědvali nejdéle po 6 hodinách práce. Délka přestávky je pro všechny stejně dlouhá a trvá 30 min.
Délka tvojí směny podle zákoníku práce nesmí v jednotlivých dnech přesáhnout 8 hodin.
Zásadou je, že mladiství v noci nesmí pracovat. Pracovat v noci můžeš pouze výjimečně, a to splňuješ-li všechny níže uvedené podmínky:
Ne. Ani výjimečně. Práce přesčas je mladistvým zakázána.
Ano. Ale zaměstnavatel ti musí umožnit odpočinout si alespoň 12 hodin mezi koncem jedné a začátkem druhé směny během 24 hodin po sobě jdoucích.
Samozřejmě nemůže. Zaměstnavatel musí rozepsat směny tak, aby si každý pracující během týdne nepřetržitě odpočinul minimálně po dobu 35 hodin (výjimečně zkráceně na 24 hodin). Mladiství si však vždycky musí odpočinout od práce v týdnu minimálně 48 hodin, což odpovídá 2 dnům. Zákoník práce nepřipouští u mladistvých výjimky ani v mimořádných případech, jako např. při haváriích.
Zákoník práce přímo vymezuje práce, které jsou zakázané mladistvým. Jedná se o:
Vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích pak vymezuje detailněji seznam konkrétních prací, které nemůže mladiství vykonávat. Namátkově se jedná o:
Kompletní seznam zakázaných prací nalezneš v § 5 vyhlášky o zakázaných pracích a pracovištích. Zákazy některých prací mohou být vyhláškou rozšířeny i na zaměstnance ve věku do 21 let.
Pokud máš pro zaměstnavatele pracovat na základě pracovní smlouvy, pak musíš povinně vstupní lékařkou prohlídku absolvovat. Pokud tě zaměstnavatel přijme, pak za tebe prohlídku zaplatí. Jinak si ji hradíš sám. Může ti ji ale uhradit, i když tě nepřijme. Pokud budeš pracovat na základě některé z dohod, pak pro tebe není prohlídka povinná. Když ale zaměstnavatel na jejím provedení trvá, pak platí, že ti ji uhradí, pokud tě přijme.