boxporn.org
pornbed.net
bdsmhd.net
pornobed.org
 
Úvodní strana > Aktuality > Podmínka osmnácti let pro zřízení datové schránky není diskriminační

Podmínka osmnácti let pro zřízení datové schránky není diskriminační

24.04.2019

Ještě ti nebylo osmnáct a pokoušel/a ses zřídit si datovou schránku? Nešlo ti to? Myslíš si, že je to diskriminační?

Se stejným problémem se na ochránkyni nedávno obrátil šestnáctiletý Martin. Nelíbilo se mu, že si nemůže zřídit datovou schránku a komunikovat s úřady. Na CzechPointu, kde si chtěl datovou schránku zřídit, ho totiž odmítli s odůvodněním, že mu ještě nebylo osmnáct let. Martin se zlobil a považoval jednání České pošty, která CzechPoint provozuje, za diskriminační.  

Ochránkyně mu však vysvětlila, že postup České pošty je v pořádku a že se o diskriminaci nejedná. Jak to? Vždyť při poskytování služeb by si měli být všichni rovni. Zřízení datové schránky snad není službou veřejnosti?

Martin měl pravdu, že by si při poskytování služeb měli být všichni rovni. Stejně tak správně dovodil, že zřízení datové schránky je službou veřejnosti poskytovanou státem (konkrétně Ministerstvem vnitra). Avšak zákon (konkrétně ten antidiskriminační) připouští výjimky. Říká, že rozdílné zacházení je v pořádku, pokud to umožňují jiné zákony. A zákon, který upravuje zřizování datových schránek, toto umožňuje. Počítá s tím, že Ministerstvo vnitra zřídí datovou schránku pouze plně svéprávným osobám. Plnou svéprávnost pak člověk nabývá buď dovršením osmnácti let, nebo přiznáním soudem.
A proč ochránkyně takové omezení schvaluje?

Úkony provedené datovou schránkou zavazují člověka stejně, jako kdyby například podepsal smlouvu. A pokud člověk datovou schránku pravidelně nekontroluje, může to pro něj mít i negativní důsledky (například může prošvihnout nějakou důležitou lhůtu). Využívání datové schránky vyžaduje určitou míru odpovědnosti a vyspělosti. Bylo by velmi složité posuzovat dostatečnou vyspělost každého mladého člověka pro každý dílčí úkon. Proto je potřeba nastavit nějakou jednotnou věkovou hranici, která bude míru vyspělosti a odpovědnosti předpokládat. Byť nemusí být vždy vnímána spravedlivě. V případě datových schránek je to osmnáct let (výjimečně šestnáct se souhlasem soudu).

Sdílet stránku 
 
Mapa webu   -   O webu  -  Tisknout stránku   -   Přístupnost webu   -  
vyrobila Omega Design
 
dataLayer.push({'event': 'page'});