Hledáš pomoc nebo radu?

Doma to neklape? Bojíš se chodit do školy? Rodiče tě bijí? Buď silný/á a najdi pomoc!

Občas se každý z nás dostane do situace, ve které by raději nebyl. Některé z nich zvládneme vyřešit sami, s jinými to tak snadné není a musíme hledat pomoc u druhých. Většinou je nejlepší oslovit ve svém okolí někoho, komu důvěřujeme. Může to být rodič, kamarád/ka, učitel/ka či vedoucí v kroužku… Občas se však hodí i někdo úplně cizí – někdo, kdo nezná nás ani naše okolí.

Podobně to cítila šestnáctiletá Adéla, které nám napsala. Poté, co se s problémy v rodině svěřila pracovnici orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a necítila u ní podporu, vyhledala si kontakt na nejbližší zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Po škole tam zamířila, svěřila se se svými problémy i tím, že se bojí vrátit domů. Zároveň požádala o umístění v tomto zařízení.

Ne vždy musí být řešení problémů v rodině takto radikální. Někdy stačí i rada nebo správné nasměrování. Vhodnou pomoc můžeš vyhledat různým způsobem. Užitečným pomocníkem může být i stránka Ohrožené dítě. Ta nabízí vyhledávání přímo na mapě. Jednoduše tak vidíš, kde sídlí dostupná krizová i poradenská zařízení. Po rozkliknutí zjistíš podrobné informace o tom, co nabízí, i jak a kdy je můžeš kontaktovat.

V případě Adély jsme velmi ocenili, že si pomoc našla i přes prvotní odmítnutí sama – za situace kdy sociální pracovnice OSPOD její problémy a trápení zlehčovala a mluvila s ní pouze za přítomnosti rodičů. Podrobnější informace o Adéle a jejich problémech se můžeš dočíst ve zprávě o šetření a závěrečném stanovisku.

Souvisí tvé trápení se školou? Koukni zde.

Pomocníkem při řešení akutního problému ti může být také některá z linek důvěry. Existuje jich více, v provozu jsou v různých časech a radí na nich různí lidé (nejčastěji psychologové/psycholožky či sociální pracovníci/pracovnice). Společné však mají to, že ti poradí anonymně a okamžitě.