Vrcholí naše soutěž Elevator: nápadem to začíná!

V pátek 19. května 2023 se do naší kanceláře sjedou středoškoláci z celé České republiky. Budou prezentovat projekty, kterými chtějí změnit své okolí. Setkání bude moderovat vysokoškolák Štěpán.

Své nápady představí sedm nejlepších středoškolských týmů přihlášených do soutěže Elevator: nápadem to začíná. Tu jsme vyhlásili ve spolupráci s Centrem podpory podnikavost z brněnské Lipky.

Studenti chtějí například prosadit vybudování nové cyklostezky, zlepšit bezpečnost dopravy nedaleko jejich školy nebo šířit mezi mladšími spolužáky osvětu o škodlivosti e-cigaret. Jeden z tymů se zaměří na zlepšení finanční gramotnosti seniorů a dětí v jejich obci. To je rovněž jedno z témat, na jehož nedostatečnou pozornost ve školách nás upozorňovali děti v rámci podzimní soutěže pro základní školy.

Středoškolským týmům chceme maximálně pomoct, aby projekty vylepšily a podařilo se jim je i zrealizovat.

Ombudsman a jeho zástupce jim proto nabídnou osobní podporu například při jednání s úřady. Pozvali jsme také řadu odborníků, kteří studentům poradí, jak projekty financovat, poskytnou jim odbornou garanci nebo upozorní na úskalí, která mohou nastat.

Dlouhodobě vnímáme potřebu zapojit děti a mladé lidi do života kolem nich.

Proto se aktivně snažíme naslouchat jejich nápadům a následně je prosazovat i ve své činnosti. Zároveň věříme, že tento úkol časem převezme dětský ombudsman, jehož zřízení podporujeme.

Setkání participační skupiny pořádáme v rámci projektu Posílení aktivit veřejného ochránce práv v ochraně lidských práv (směrem k ustavení Národní lidskoprávní instituce v ČR), číslo projektu LP-PDP3-001. Projekt je součástí Programu lidská práva financovaného z Norských fondů 2014-2021 prostřednictvím Ministerstva financí.