Obrátil se na nás osmnáctiletý chlapec, který po dosažení zletilosti ještě chvíli pobýval v dětském domově (na základě smlouvy), následně z něj však odešel. Po několika týdnech si své rozhodnutí rozmyslel a chtěl se do dětského domova vrátit. Ochránkyně se ptal, zda na to má nárok a zda jej paní ředitelka musí přijmout zpět. Sdělila mu totiž, že neví, zda s ním může smlouvu znovu uzavřít, když už tak v minulosti jednou učinila a on ji vypověděl.
Ochránkyně v dané věci komunikovala s paní ředitelkou, které vysvětlila, za jakých podmínek musí chlapce přijmout zpět. Stejně tak situaci vysvětlila i chlapci. Následně se podařilo vše domluvit a chlapec může dál pobývat v dětském domově.
Platí, že pokud mladý dospělý (čerstvě zletilý) chce zůstat v dětském domově, nebo se do něj chce vrátit, musí:
- o to požádat ředitele či ředitelku zařízení (nejlépe písemně),
- se zařízením sepsat smlouvu nejpozději do jednoho roku od ukončení jeho ústavní či ochranné výchovy (tedy do 19 let; případně do 20 let, prodloužil-li ústavní či ochrannou výchovu soud),
- studovat (tedy splňovat podmínku nezaopatřenosti).
Zároveň však platí, že zařízení musí mít volnou kapacitu, v opačném případě není možné smlouvu uzavřít.
To, že smlouvu chlapec již jednou vypověděl, nemá v případě splnění výše uvedených podmínek význam. Důležité je, že novou žádost o prodloužení pobytu v zařízení podal do jednoho roku od skončení ústavní či ochranné výchovy a že stále studoval (a současně měl dětský domov volnou kapacitu).