Nakupuješ rád/a a internetu? Pak pozor na clo a daně!

Internet je takřka nekonečný, a tak si občas nemusíš ani všimnout, že zboží, které si přes něj kupuješ, k Tobě putuje třeba přes půl světa. Pocítit to ale můžeš na konečné ceně, zejména při nákupu zboží ze zemí mimo Evropskou unii.

Nejprve je třeba zjistit, jestli k Tobě zboží poputuje ze skladu na území Evropské unie nebo nikoliv. Pokud se jedná o sklad v rámci Evropské unie, není třeba se v zásadě o nic starat. Na webových stránkách e-shopu bys měl/a tuto informaci zjistit.

Pokud se jedná o zboží ze skladu mimo Evropskou unii, budeš mít povinnost podat celní prohlášení. To můžeš učinit buď sám/sama nebo o to požádat přepravní společnost (nejčastěji Českou poštu nebo jiného dopravce). Dopravci si ale účtují poplatek za vyřízení celního prohlášení.

Až na výjimky se u zásilek do hodnoty 150 € nebude platit clo. Bude se však platit daň z přidané hodnoty z jakékoliv hodnoty zásilky. Základní sazba daně z přidané hodnoty je 21 %.

Pokud se rozhodneš podat celní prohlášení sám/sama, koukni na Celnicka.cz. Najdeš tam všechny informace k celnímu řízení i další užitečné odkazy.