Mezinárodní den nevidomých

Vždy 13. listopadu se slaví mezinárodní den nevidomých. Dokážete si představit, že byste otevřeli oči a nic neviděli? Pracovníci z Kanceláře ombudsmanky si to na vlastní kůži vyzkoušeli.

Nevidomý člověk totiž musí čelit každý den mnoha překážkám, které si prostě neumíme představit. Aby se pracovníci Kanceláře ombudsmanky dokázali lépe vžít do pocitů nevidomých a museli více zapojit jiné smysly, jako sluch a hmat, vyzkoušeli si to na dvoudenním semináři věnovaném komunikaci s osobami se zdravotním postižením. Dostali klapky na oči , hůl do ruky , a plnili zadané úkoly. Totéž následovalo například i s vozíkem pro osoby se zdravotním postižením. Ombudsmanka věří, že na základě této zkušenosti dokáží její pracovníci v praxi vstřícněji přistupovat k osobám s postižením.

Praktickým otázkám z každodenního života osob se zdravotním postižením se ombudsmanka věnuje na základě stížností konkrétních osob na diskriminaci. V minulosti proto bylo vydáno například doporučení pro přístup vodicích a asistenčních psů do veřejných prostor. Vodící a asistenční psy totiž pomáhají po výcviku svého pána vést, ale také například najít dveře nebo volnou židli. Vodící a asistenční pes je tedy pomocníkem, který pomáhá nevidomému člověku s orientací v prostoru, je tedy s trochou nadsázky spíše zdravotní pomůckou než zvířetem. Proto může tento pes svého pána doprovázet v podstatě všude – do obchodu, do restaurace, na úřad ale i do nemocnice nebo vlaku.

A jak lidé se zrakovým postižením čtou nebo píší? Ke čtení používají hmatové písmo, tzv. Braillovo písmo , kdy jednotlivé rozmístění výstupků na papíře znamená určité písmeno nebo číslo a za pomocí zvláštního stroje mohou v Braillově písmu napsat text. Také existuje počítačový program, který text přečte, případně předčítá, co člověk napsal. Obdobně funguje i například mobilní telefon.

Pomoc techniky se ale nedá použit vždy a všude, proto se neboj osobě se zrakovým postižením nabídnout třeba na ulici pomoc. Měj ale na paměti, že svou pomoc skutečně nabízíš, nikoli vnucuješ, a nezapomínej na slušné chování. Na začátek vždy z rozumné vzdálenosti pozdrav, představ se a zeptejte se, zda a co člověk potřebuje. Poté už čekej na jeho pokyny, rád ti vysvětlí, jaká pomoc je pro něj vhodná. Nikdy do osoby se zrakovým postižením nestrkej ani s ní jakkoli nemanipuluj, ale nabídni své rámě, nevidomý člověk se tě chytne zezadu nad loktem.

Chceš-li vědět, jak správně komunikovat s nevidomým člověkem, podívej se na následující odkaz http://www.vodicipsi.cz/dokumenty/desatero1.php nebo si pusť některé z videí zde http://www.pratelskamista.cz/.

A neboj se zeptat, člověk se zrakovým postižením ti vždy rád poradí a nasměruje tě.