Co se ombudsmance podařilo během prvního roku monitorování práv lidí s postižením?

Ombudsmanka působí od 1. ledna 2018 jako tzv. monitorovací orgán pro práva lidí s postižením. Co v této oblasti stihla za první rok shrnula v nové zprávě.

Celou ji nalezneš zde a my vybíráme to nejdůležitější z pohledu dětí.

Co ombudsmanka pro lidi se zdravotním postižením vlastně dělá?

Jako monitorovací orgán se ombudsmanka systematický zabývá problematikou práv osob se zdravotním postižením a jejich naplňováním. Provádí výzkumy, vydává doporučení k otázkám souvisejícím s naplňováním práv osob se zdravotním postižením a dále také navrhuje opatření směřující k ochraně osob se zdravotním postižením.

Podrobnější informace o činnosti ombudsmanky v této oblasti nalezneš zde.

Jaké zajímavé výzkumy ombudsmanka již zahájila či provedla a co zjistila?

Zaměřila se například na to, zda lidé upoutaní na vozíček mohou cestovat vlakem a jak jim dopravci a správci nádraží vycházejí vstříc. Výzkum bude dokončen během tohoto roku. Už nyní však víme, že velká část nástupišť, vlakových stanic a zastávek není lidem na vozíku přístupná a znesnadňuje jim tak výrazně cestování vlakem. Ombudsmanka také například žádá, aby si lidé upoutaní na vozík již nemuseli objednávat jízdenky dopředu.

Ombudsmanka už také zjistila, že velký problém je s dostupností terénních a ambulantních sociálních služeb pro rodiny s dětmi s postižením, stejně jako sociálních služeb pro děti s poruchou autistického spektra. Rodiny s dětmi s postižením tak obtížně hledají pomoc v situacích, když potřebují s něčím poradit, krátkodobě si od náročné péče o dítě odpočinout, zajistit mu terapii či osobní asistenci. V případě lidí s poruchou autistického spektra již ombudsmanka doporučila, aby stát vytvořil nástroj, který by Ministerstvu práce a sociálních věcí umožnil přímo ovlivňovat dostupnost sociálních služeb v jednotlivých částech České republiky. Aktuálně totiž toto oprávnění mají pouze kraje v rámci své samosprávy a některé z nich nedostatečně reagují na skutečné potřeby a poptávku lidí z jejich okolí.

Shrnutí celého výzkumu nalezneš zde, ombudsmankou formulovaná doporučení tady.

Pro rodiny dětí s poruchou autistického spektra ombudsmanka vytvořila také přehledný informační leták, ve kterém naleznou shrnutí základních informací a možností.

S problémy se setkávají také rodiče dětí s postižením či poruchou autistického spektra v případě, když potřebují ošetřit zubařem v celkové anestezii. Na takové ošetření musí čekat průměrně čtyři měsíce, v některých regionech i déle než rok. Problémy byly také s placením těchto úkonů. V návaznosti na náš výzkum se domluvil prezident České stomatologické komory se zdravotními pojišťovnami na tom, že pokud to bude možné, budou dětští pacienti, ať už s mentálním postižením, poruchou autistického spektra či úzkostmi, ošetřováni v ordinacích za pomoci ambulantně podávaných léků a tento úkon pojišťovny proplatí. Celý výzkum je dostupný zde.