Obrátila se na nás matka osmnáctiletého Adama, který je studentem třetího ročníku zdravotnické školy. Adam obdržel od své školy e-mail s informací o pracovní povinnosti. Jeho matka se nás ptala, zda je pomoc studentů v nemocnici skutečně povinná. Adam totiž žije ve společné domácnosti nejen s ní, ale také s babičkou a dědečkem, o jejichž zdraví mají z důvodu možné nákazy strach.
Jak to tedy je?
Každý občan starší patnácti let s ukončenou povinnou školní docházkou se může svobodně rozhodnout, zda bude pracovat a jakou práci chce vykonávat. V životě mohou ale nastat mimořádné okolnosti, kdy toto obecné pravidlo přestává platit. Taková mimořádná situace nastala právě teď v souvislosti s pandemií COVID-19. V nemocnicích chybí lékaři, sestry i dalších pracovníci. Proto vláda povolala na pomoc do nemocnic další zdravotníky (např. ambulantní specialisty) a od 8. března 2021 také vybrané studenty starší osmnácti let (např. budoucí lékaře, lékárníky a zubaře studujících ve vybraných ročnících vysokých škol či studenty třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol připravujících se na nelékařská povolání).
Pokud to tedy bude potřeba, může hejtman kraje (v Praze primátor) písemně vyzvat konkrétní studenty k pracovní povinnosti. V příkazu uvede, kde a jakou práci budou vykonávat. Příkaz k pracovní povinnosti musí být doručen do vlastních rukou. Telefonát ani email nestačí.
Zaplatí studentům za odvedenou práci?
Za vykonání pracovní povinnosti náleží peněžní náhrada, kterou vyplatí hejtman nejpozději do šesti měsíců od ukončení nebo zrušení nouzového stavu.
Je možné pracovní povinnost odmítnout, případně hrozí za to nějaký postih?
Ano, lze odmítnout, ale pouze v případech stanovených krizovým zákonem. Např. pokud by student pracovní povinností vystavil vážnému ohrožení sebe nebo blízké osoby. V případě bezdůvodného neplnění pracovní povinnosti se student vystavuje riziku uložení pokuty až ve výši 50 000 Kč.
A co Adam?
V našem případě měla Adamova matka strach z nákazy COVID-19 a jejího dalšího šíření v rodině. Obava z nákazy by mohla zbavit člověka pracovní povinnosti pouze v případě, že nejsou dostupné vhodné a účinné ochranné prostředky. Taková situace však v České republice aktuálně není, ochranných prostředků pro pomáhající personál v nemocnicích je dostatek. Pokud hejtman Adama povolá, bude muset do nemocnice nastoupit a pracovat.