Bijí tě doma? Křičí na tebe a nadávají ti? Není to v pořádku, nenech si to líbit.

Chceme, aby Česká republika byla místem, kde vyrůstají všechny děti bez násilí. Aby byl slyšet i tvůj hlas, i letos symbolicky bubnujeme za dětství bez násilí. Přidali se k nám i studenti a studentky z Gymnázia Polička, kteří nás dneska navštívili.

Neboj se svěřit někomu, komu důvěřuješ.

  1. Může to být třeba paní učitelka ve škole, vedoucí v kroužku, starší kamarádka, teta nebo jiný příbuzný či známý. Hlavně na to nezůstávej sám/sama!

  2. Kdykoli se můžeš obrátit také na „svého“ sociálního pracovníka nebo pracovnici OSPOD. Jsou tu od toho, aby ti pomohli. Můžeš to udělat sám/sama nebo klidně v doprovodu někoho blízkého. OSPOD tě musí vyslechnout, poradit ti a pomoct najít řešení. Tvá situace mu nemůže být lhostejná.

    Nevíš, kdo je „tvůj“ OSPOD a sociální pracovník/pracovnice? Napiš nám, kde bydlíš. Poradíme ti.

    Máš pocit, že ti OSPOD nepomohl? Napiš nám. Ověříme, jestli udělat všechno, co měl. 

  3. Můžeš využít linky důvěry. Existuje jich více. Některé fungují telefonicky, jiné nabízí i možnost chatu nebo Skype hovoru. Radí na nich různí lidé (nejčastěji psychologové/psycholožky či sociální pracovníci/pracovnice). Společné však mají to, že ti poradí anonymně a okamžitě.

  4. Odvahu ti může dodat také web Dětství bez násilí.

Jak jsme pomohli Edovi?

Devítiletý Eda se nám svěřil, že na něj křičí táta a nechová se k němu hezky. Souhlasil, abychom se spojili s jeho OSPOD.

Zjistili jsme, že se jeho rodiče rozvádí, hodně se hádají, neumí spolu mluvit a táta situaci vyčítá Edovi. Vylívá si na něm zlost. Přesto soud určil, že má trávit víkendy u táty. Eda nechtěl, bál se.

Chování rodičů ani rozhodnutí soudu nemůžeme změnit. Požádali jsme ale OSPOD, aby s Edou probral, co ho trápí a jak by si přál situaci změnit.

O Edových trápeních si pak OSPOD promluvil i s rodiči. Pomohl jim vymyslet, co by měli dělat jinak a jak by se (ne)měli k synovi chovat. Rodiče se asi zastyděli. Souhlasili, že budou chodit na rodinnou terapii a pokusí se zlepšit nejen vzájemný vztah, ale i lépe fungovat jako máma a táta.