Odcházíš z náhradní rodinné péče nebo ústavní výchovy, protože jsi oslavil 18. narozeniny? Od 1. 1. 2022 můžeš požádat o zaopatřovací příspěvek!

Zaopatřovací příspěvek je nová dávka určená pro mladé dospělé (tj. osoby po dosažení zletilosti nebo přiznání plné svéprávnosti), kteří do té doby byli v pěstounské péči, poručenské péči nebo ústavní výchově.

Poskytuje se jako

  • jednorázový ve výši 25 000 Kč , který nahrazuje dosavadní příspěvek při ukončení pěstounské péče, a
  • opakovaný ve výši 15 000 Kč měsíčně , který do budoucna nahradí jednu z pěstounských dávek – prodloužený příspěvek na úhradu potřeb dítěte (pokud jsi byl v pěstounské nebo poručnické péči, můžeš si do konce roku 2027 vybrat, zda budeš i nadále pobírat příspěvek na úhradu potřeb dítěte, nebo požádáš o nový zaopatřovací příspěvek).

Nárok na opakovaný zaopatřovací příspěvek Ti vznikne, pokud

  • a) náhradní rodinná péče nebo ústavní výchova trvala zákonem stanovenou dobu (3 roky , pokud se o Tebe staral někdo z příbuzných nebo blízkých, anebo 12 měsíců ve všech ostatních případech),
    Pro specifické případy zákon stanoví výjimky
    Generální ředitelství Úřadu práce ČR také může na základě písemné odůvodněné žádosti prominout splnění této podmínky.
  • b) jsi nezaopatřený, tj. ve věku do 26 let a studuješ, nebo pro nemoc nemůžeš studovat nebo pracovat,
  • c) nebyl jsi pravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, který dosud nebyl zahlazen (úřad práce si vyžádá výpis z rejstříku trestů),
  • d) máš vypracovaný individuální plán a poskytuješ součinnost při jeho vyhodnocování a aktualizaci (vypracovává ho sociální pracovník obecního úřadu obce s rozšířenou působností).

POZOR! Nárok na zaopatřovací příspěvek Ti zanikne, jestliže třikrát bez vážného důvodu změníš obor studia.

Nárok na jednorázový zaopatřovací příspěvek Ti vznikne, pokud ke dni dosažení 18. roku věku nebo přiznání plné svéprávnosti (např. uzavřením manželství před nabytím zletilosti)

  • a) nejsi nezaopatřeným dítětem (tj. pracuješ a současně nestuduješ, nebo nestuduješ ani nepracuješ, byť můžeš), nebo
  • b) přestaneš splňovat podmínky pro opakovaný zaopatřovací příspěvek (například nebudeš-li spolupracovat se sociálním pracovníkem při vyhodnocování Tvého individuálního plánu).

POZOR! Jednorázový zaopatřovací příspěvek Ti nenáleží, pokud Ti zařízení při propuštění z ústavní výchovy poskytlo věcnou pomoc (např. vybavení do domácnosti) nebo jednorázový peněžitý příspěvek, a to i v případě, že byly v nižší výši než 25 000 Kč.

Žádost o zaopatřovací příspěvek musíš podat na úřadu práce v místě svého trvalého pobytu. Formulář žádosti v elektronické podobě včetně výčtu povinných příloh najdeš na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (jednorázový, opakovaný).

Zaopatřovací příspěvek Ti úřad práce vyplatí měsíčně pozadu , tedy například dávku za leden Ti vyplatí až v únoru.

Další informace k zaopatřovacímu příspěvku a ostatním změnám v dávkách pěstounské péče najdeš na webu Úřadu práce ČR.