boxporn.org
pornbed.net
bdsmhd.net
pornobed.org
 
Úvodní strana > Aktuality > Chybou úřadů rodiny nezískaly peníze

Chybou úřadů rodiny nezískaly peníze

9.12.2019

Ombudsmance se v nedávné době podařilo pomoci hned dvěma rodinám, které chybou úřadů nedostaly od státu peníze za to, že pečují o cizí děti. Po zásahu ombudsmanky se situace změnila a rodiny získaly dohromady přes 450 000 Kč, na které měly nárok.

V prvním případě se jednalo o paní Danu, která převzala do pěstounské péče osmiměsíčního Davida. O toho se rodiče nezvládli postarat, a tak už od miminka vyrůstal u přechodných pěstounů. Protože byl Davídek malý, musela s ním paní Dana zůstat doma. Požádala úřad práce o vyplacení rodičovského příspěvku a dávek pěstounské péče (odměnu pěstouna a příspěvek na úhradu potřeb dítěte). Ten jí dávky přiznal, ale až o čtyři a půl měsíce později, než měl.

Paní Dana o Davídka pečovala již od začátku října 2018, kdy jí ho svěřil soud rozhodnutím s tzv. předběžnou vykonatelností. To znamená, že se na nic nečeká (např. na doručování či vypořádání odvolání) a rozhodnutí hned platí. Úřednice však paní Daně přiznaly dávky až od konce února 2019, tedy data, kdy rozsudek tzv. nabyl právní moci a byl konečný.

Takový postup však není správný. Proto jsme se obrátily nejprve na soudkyni, která ve věci rozhodovala, aby nám datum potvrdila. Následně jsme napsali úřadu práce. Ten obratem přiznal pochybení a zařídil, že paní Dana získala zpětně všechny peníze, na které měla nárok. Celkem to dělalo skoro 70 000 Kč.

V druhém případě se na ombudsmanku obrátila paní Jana. Ta už dlouho pečovala o osmiletého Jiříka. Jeho rodiče se o něj od narození nestarali, soud je kvůli tomu dokonce zbavil rodičovské odpovědnosti. Aby někdo mohl za Jiříka rozhodovat o důležitých věcech, požádala paní Jana soud, aby ji jmenoval jeho poručnicí. Soudní řízení trvalo skoro rok a půl a během této doby měla paní Jana nárok na přiznání některých dávek pěstounské péče, které do té doby nepobírala. Pracovnice OSPOD, která byla v danou dobu také poručnicí chlapce, paní Janě o této možnosti bohužel neřekla, proto paní Jana o dávky ani nepožádala.

Jelikož jsme s paní Janou řešili i jiné věci, situaci jsme napravili. Paní Janě jsme vysvětlili, že má na dávky nárok a že si o jejich přiznání může požádat i rok zpětně. Paní Jana pak postupovala podle našich rad a úřad práce jí zpětně vyplatil zhruba 400 000 Kč.

Sdílet stránku 
 
Mapa webu   -   O webu  -  Tisknout stránku   -   Přístupnost webu   -  
vyrobila Omega Design
 
dataLayer.push({'event': 'page'});