boxporn.org
pornbed.net
bdsmhd.net
pornobed.org
 

Od kolika let můžu chodit na brigády a jaké odvody budu platit?

Na ochránce se obrátila čtrnáctiletá Zuzana se stížností na postup firmy, u níž měla zájem o letní brigádu a která ji z důvodu nízkého věku nepřijala.

Ochránce nemohl přímo zkontrolovat firmu, zda postupuje správně, ale informoval Zuzanu, že pracovní smlouvu (či některou z dohod v rámci brigády) by mohla uzavřít až po dosažení patnácti let věku (nastoupit do práce může však nejdříve po ukončení povinné školní docházky). Patnáctiletý student si tedy může sjednat brigádu nebo i pracovní smlouvu bez souhlasu rodiče (např. ale tzv. dohodu o hmotné odpovědnosti lze uzavřít nejdříve v den, kdy dosáhne osmnácti let věku). Firma tedy postupovala správně, když Zuzanu do práce nepřijala.

Pokud jde o samotnou brigádu, tato je vykonávána na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Jaké jsou v tom rozdíly?

  • Dohoda o provedení práce se sjednává na práci o max. rozsahu 300 hodin v kalendářním roce a do výdělku nižšího než 10 000,- Kč měsíčně zaměstnavatel není povinen platit ani zdravotní pojištění, ani sociální pojištění. Výplata podléhá „jen“ srážkové dani ve výši 15 %. Tento typ dohody je pro studentské brigády nejčastější. 
  • U dohody o pracovní činnosti může být překročen rozsah 300 hodin v kalendářním roce, avšak maximálně přípustný počet odpracovaných hodin je nejvýše polovina běžné týdenní pracovní doby (tedy 20 hodin za týden). Zdravotní, sociální a nemocenské pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel z odměny od 2 500,- Kč za měsíc.

V obou případech je důležité, že dohody musí být uzavřeny písemně a podepisuje jí vždy ten, kdo ji uzavírá. U brigád mladistvých tak není nutný podpis či schválení jejich rodičů.

Sdílet stránku 
 
Mapa webu   -   O webu  -  Tisknout stránku   -   Přístupnost webu   -  
vyrobila Omega Design
 
dataLayer.push({'event': 'page'});