boxporn.org
pornbed.net
bdsmhd.net
pornobed.org
 

Kdy můžu jako nezletilá matka dostal rodičovský příspěvek či porodné?

Ombudsmanovi napsala 17letá Petra, která očekává za měsíc narození syna, zda má nárok na rodičovský příspěvek (případně porodné).

Petra měla štěstí. Od 1.1.2014 totiž platí nový občanský zákoník, který usnadňuje nezletilým rodičům starším 16 let možnost získat rodičovský příspěvek.

Až do 31. 12. 2013 platilo, že nezletilý rodič nemá rodičovskou (z)odpovědnost.  Pokud tedy chtěla například osamělá nezletilá maminka získat rodičovský příspěvek, musela nejprve požádat soud o přiznání rodičovské zodpovědnosti ve vztahu k péči o dítě. Teprve pak splňovala podmínku celodenní, osobní a řádné péče o dítě a mohl jí být přiznán rodičovský příspěvek. Soudní řízení v těchto případech obvykle trvalo několik měsíců a docházelo k tomu, že i když o dítě fakticky pečovala, zůstávala po celou dobu bez této základní sociální dávky a rovněž bez nároku na její zpětné doplacení.

Nový občanský zákoník se změnil tak, že nezletilý rodič má automaticky část rodičovské odpovědnosti spočívající v povinnosti a práva péče o dítě. Pouze ostatní složky rodičovské odpovědnosti (zastupování dítěte, správa jmění) jsou pozastaveny až do nabytí plné svéprávnosti nezletilého rodiče. Nezletilý rodič, který o dítě pečuje, tak už nemusí žádat soud o přiznání rodičovské zodpovědnosti, ale může o rodičovský příspěvek a porodné žádat ihned po narození dítěte. Podmínkou, aby mohl žádost podat samostatně, je dosažení věkové hranice 16 let. V opačném případě musí být nezletilý rodič zastoupen zákonným zástupcem, nejčastěji svým rodičem.

Sdílet stránku 
 
Mapa webu   -   O webu  -  Tisknout stránku   -   Přístupnost webu   -  
vyrobila Omega Design
 
dataLayer.push({'event': 'page'});