boxporn.org
pornbed.net
bdsmhd.net
pornobed.org
 
Úvodní strana > Jakými případy jsme se už zabývali > Rodina > Právo být slyšen u soudu

Mám právo v souvislosti s rozvodem rodičů vypovídat před soudem?

Ochránci napsala čtrnáctiletá Anička se žádostí o radu, zda může vypovídat před soudem (např. při rozhodování o výchově, výživě apod.), které předchází rozvodovému řízení jejích rodičů.

Ochránce nemůže zasáhnout přímo vůči soudu, proto Aničce doporučil, aby se obrátila na sociálního pracovníka, protože právě ten u soudu vystupuje jako její zástupce (tzv. kolizní opatrovník). Jeho úkolem je chránit zájmy dětí u soudu a také podávat soudu konkrétní návrhy (např. na to, jak často by se měla stýkat s rodičem, se kterým nebydlí). Anička tedy dál řešila případ se svým sociálním pracovníkem.

Sociální pracovník Aničce řekl, že vyjádřit se u soudu je jejím právem, nikoliv povinností. Názor nezletilého dítěte se zjišťuje buď přímo u soudu, nebo někdy postačí právě situaci probrat se sociálním pracovníkem a ten potom sám informuje soud. Pohovor by se měl provádět bez přítomnosti dalších osob (tedy i rodičů). K takto zjištěným názorům soud přihlíží, ale neznamená to, že vždy rozhodne přesně podle Tvého přání.

Na závěr je dobré říci, že pokud bys nebyl/a spokojená s postupem sociálního pracovníka, je možné napsat ochránci a ten jeho postup prošetří.

Sdílet stránku 
 
Mapa webu   -   O webu  -  Tisknout stránku   -   Přístupnost webu   -  
vyrobila Omega Design
 
dataLayer.push({'event': 'page'});