boxporn.org
pornbed.net
bdsmhd.net
pornobed.org
 

Co kontroluje ombudsman v zařízeních?

Ombudsman jezdí pravidelně na preventivní návštěvy dětských domovů a dalších zařízení pro děti. Má za úkol kontrolovat, zda není s dětmi špatně zacházeno. Soustředí se proto například na to, jestli mají děti dostatek soukromí, jak často jezdí za rodiči nebo jak jsou připravovány na samostatný život mimo zdi domova.

Ombudsman v uplynulých letech navštívil celkem přes 30 zařízení, kde je vykonávána ústavní nebo ochranná výchova. Šlo o dětské domovy, dětské domovy se školou, diagnostické ústavy a výchovné ústavy. Ve kterých zařízeních pracovníci ombudsmana byli, se dozvíš z interaktivní mapky . Na základě svých poznatků formuloval ombudsman Standardy péče o ohrožené děti a jejich rodiny . Souhrnné zprávy z jednotlivých typů zařízení je možné najít zde .

Při návštěvách konkrétních zařízení například pracovníci ombudsmana zjistili, že nebylo zajištěno soukromí dětí, například nebylo možné uzamknout záchody, ve sprchách nebyly závěsy a v koupelnách nebyl žádný prostor, kam by bylo možné pověsit si třeba ručník. Ombudsman také občas narazil na to, že děti u postele neměly ani lampičku, aby si mohly číst.

Co se týče závažnějších zjištění, ochránce se také při návštěvách zaměřil na to, jak často jezdí děti za svými rodiči nebo jak jim pracovníci domova pomáhají s kontakty se sourozenci (osobní návštěvy, telefonáty apod.). V některých domovech, které byly například na vesnici či v menším městě, bylo mnohem těžší zajistit, aby děti z domovů mohly docházet do běžných kroužků mimo zařízení s ostatními kamarády, což ombudsman podporuje.

Podle ombudsmana je taky moc důležité připravit děti z dětského domova na okamžik, kdy stejně jako ostatní děti, z domova odejdou například do jiné školy nebo do práce a budou se o sebe muset samy postarat. Je tedy běžnou praxí, že se děti učí vařit, prát, uklízet si, společně hospodařit s rozpočtem rodinné skupiny nebo například vyřídit nejdůležitější věci na úřadě.

Ombudsman ale také zjistil, že ve spoustě dětských domovů se žije dětem hodně podobně jako v rodinách, mají třeba takový malý byt, kde jsou pokoje po dvou, společná kuchyňka a koupelna a stará se o ně teta. Ta si s nimi hraje, píše úkoly, jezdí na výlety, chodí na nákupy, navštěvuje lékaře nebo jim i zakládá fotky do alba, aby měly vzpomínky na hezké chvíle.

Na závěr je dobré připomenout, že častěji než ombudsman chodí do jednotlivých zařízení pracovníci z obecních úřadů (tak zvaný orgán sociálně-právní ochrany dětí) a státní zástupci. Ombudsman se domnívá, že je velmi důležité, aby při svých návštěvách mluvili s dětmi o samotě - bez přítomnosti dalších osob. Jejich úkolem je zjistit, jestli je v domově vše v pořádku, jestli se nedá něco zlepšit, jestli už nejsou podmínky pro návrat dítěte k jeho rodině. Měli by proto dětem na sebe nechat i kontakt (vizitku nebo informaci například na nástěnce), aby jim děti mohly napsat třeba email. 

Sdílet stránku 
 
Mapa webu   -   O webu  -  Tisknout stránku   -   Přístupnost webu   -  
vyrobila Omega Design
 
dataLayer.push({'event': 'page'});