Ombudsmanka navštěvuje zařízení pro děti

Dětské domovy, domovy se školou či výchovné ústavy. Na to, jak se zde dětem žije a zda jsou v nich dodržována práva dětí, se v letošním roce zaměřuje ombudsmanka.

Zajímá ji třeba to, jestli mají děti dostatek soukromí, zda je mohou navštěvovat jejich příbuzní nebo zda mohou navštěvovat kroužky společně se svými spolužáky. Informace pro ombudsmanku zjišťují v navštívených zařízeních právníci a přizvaní odborníci. Dívají se nejen do dokumentů, které jim zařízení poskytne, ale povídají si s personálem zařízení a hlavně se samotnými dětmi.

Pokud by ses chtěl/a dozvědět víc o tom, co ombudsmanka může v zařízeních pro děti kontrolovat, nebo co již v minulosti odhalila, podívej se sem.

ZDVOP

Včera ombudsmanka představila také své závěry, které vyplynuly z návštěv zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP). Ty ombudsmanka prováděla v letech 2016 – 2018.

ZDVOP jsou krizová zařízení, proto by v nich děti neměly žít dlouho (v odůvodněných případech nejdéle jeden rok). Ombudsmanka však zjistila, že více než čtvrtina dětí v zařízeních, které navštívila, žila déle. Průměrná délka pobytu dětí v navštívených ZDVOP pak byla 11,5 měsíce.

Nejen to se ombudsmance nelíbí, proto vydala souhrnnou zprávu, kterou si můžeš přečíst zde. Se svými závěry ombudsmanka seznámí také vedení všech ZDVOP v republice (těch je aktuálně okolo 60) a orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), které se ZDVOP úzce spolupracují. O možných systémových změnách bude jednat také s Ministerstvem práce a sociálních věcí.