Jste na facebooku? Potom jste možné oběti zneužití.

Víte, že kromě oloupení v přeplněné MHD nebo obtěžování v noci na ulici vám dnes hrozí ještě jiné, mnohdy daleko závažnější riziko? Riziko, které není z počátku vůbec vidět, a kterého byste si možná ani nevšimli? Pokud jste velmi aktivní na internetu, tak přitom právě vám hrozí nejrůznější formy zneužití.

Internet dnes nabízí velký prostor pro seznámení s neznámými lidmi. Prostřednictvím sociálních sítí (Facebook apod.), seznamek (lide.cz apod.) či nejrůznějších komunikačních stránek (ICQ, Skype) je možné na internetu komunikovat v podstatě s kýmkoli, kdo si zrovna na tom kterém serveru zřídí účet (což je většinou velmi snadné).

Existují lidé, kteří uvedené internetové stránky užívají z toho důvodu, aby sexuálně obtěžovali , zneužili nebo jinak zmanipulovali nezletilé, a to nejen dospívající, ale i mladší děti. V podstatě neexistuje žádná věková hranice , o které by se dalo říci, že právě dítě tohoto věku je ještě v bezpečí a nic mu nehrozí. Sexuální zneužití, obtěžování či jiná manipulace hrozí v podstatě všem, kdo se na internetu pohybují a komunikují.

Činnost lidí, kteří internet uvedeným způsobem zneužívají, se odborně jmenuje cyber grooming (nebo taky kybergrooming, child grooming) a takovým lidem se říká groomeři. Groomeři většinou vystupují pod falešným jménem, mají vymyšlenou identitu i profil. Jejich prvním cílem je vyvolat v dítěti (dospívajícím) falešnou důvěru a připravit ho na schůzku v reálném světě, jejímž cílem je dotyčného nějakým způsobem, především (ale nejen) sexuálním, zneužít. Groomeři jsou velmi často pedofilové, tedy lidé s erotickou náklonností vůči nedospělým. Může jít ale i o obchodníky, kteří si dětskou pornografií vydělávají peníze.

Právě za účelem předcházení útoků groomerů, ale i jako pomoc v situacích, ve kterých už k nějakému kontaktu a ohrožení dítěte (dospívajícího) došlo, vytvořila Policie České republiky poměrně účinný a hlavně rychlý systém oznámení. Na svých internetových stránkách umístila banner (neboli rychlý odkaz) s názvem HLÁŠENÍ KYBERKRIMINALITY (http://www.policie.cz/):

Odkliknutím banneru se otevře krátký formulář , který slouží k upozornění na závadový obsah či aktivity v síti internet (http://aplikace.policie.cz/hotline/)

Odesláním vyplněného formuláře se oznamovatel k ničemu nezavazuje , a nejde o trestní oznámení. Vyplněný formulář vyhodnocují speciálně ustanovení policisté, kteří se specializují na tuto formu kriminality. Oznamovateli přijde odpověď, jak policisté s informacemi naložili.